Rozdíl mezi poměrem stran v digitalní a klasické fotografii

 

Snímky z většiny digitálních fotoaparátů nemají poměr stran 2:3 jako klasická fotografie z kinofilmu (např.10x15). obvykle má snímek z digitálního fotoaparátu poměr stran 3:4 (formát monitoru, TV) Jsou-li snímky exponovány na fotopapír obvyklých šíří-viz přiložená tabulka, je třeba vybrat ze tří možností:

 

1. OŘEZ (FILL-IN)

Snímek je zvětšen a vyplňuje celou plochu fotopapíru v klasickém formátu s poměrem stran 2:3(např. 10x15)Přesahující část obrazu-zpravidla nahoře a dole - je odříznuta. Tato volba je v naší laboratoři základní a je zhotovena, není-li zadáno jinak.

 

2. BEZ OŘEZU - BÍLÉ OKRAJE (FIT-IN )

Snímek je zmenšen dovnitř klasického formátu fotopapíru, na kratších stranách zůstanou bílé okraje. Celkový formát fotografie včetně bílých okrajů má klasický poměr stran 2:3 (např.10x15).

 

3. DIGITÁLNÍ FORMÁT

Fotografie bude vyrobena v poměru 3:4 (většina digitálních fotoaparátů - např. u nejrozšířenějšího formátu 10x15 bude měřit fotografie cca 11,5x15 cm). Je nutno dodat, že při výběru alba budete spíše neúspěšní, jelikož standardní šířka je o 1cm užší.

 

 

 

 

Technologický ořez

Při osvitu na fotografický papír dochází z technologických důvodů k 2-3% zvětšení obrazu. S tímto mírným zvětšením je dobré počítat. Doporučujeme zachovat od okrajů snímku bezpečný prostor a neumisťovat důležité motivy blízko k nim. Jedná se například o vložený text, logo nebo jiný grafický objekt. Vhodné je udržet odstup minimálně 3mm (nebo 40 obrazových bodů) od okraje.